Trabzonspor Tarihi – 2017 *Yeni

Türkiye üzerinden kurulan diğer bir spor kulübü ise Trabzonspor olmaktadır. Kuruluş tarihi ise 2 Ağustos 1967 şeklinde biliniyor. Başta futbol olmak üzere basketbol adına da başarılar imza atmış kulüplerden birisidir. Profesyonel futbol ligleri üzerinden şampiyon olmuş takımlar arasında yerini alıyor. Aynı zamanda şampiyonalar adına ilk kez başarı elde eden Anadolu takımı olarak da biliniyor. Birinci lig düzeyinde olan branşları arasında hentbolda yer alıyor. Yüzme, atıcılık ve judo adına da etkinliklere sahiptir. 2008 yılında da atletizm adına çalışmalara başlamıştır. Toplam 7 şampiyonluk sahibi olduğunu görüyoruz. İlk olarak futbol takımı üzerine çalışma gösterse de devamında diğer branşlar ile ilgilenmeye başlamıştır. Türkiye Basketbol Ligi adına ilk katılımı 2010 yılında olmuştur. 2014 – 15 sezonu içerisinde de EuroChallenge ligi üzerinden finale yükselmiş basketbol takımına sahiptir. 2010 yılında diğer branşı olan hentbola da yönelmiş olduğu görülüyor. Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi üzerinden de mücadelesi olmuştur.

Trabzonspor Tarihçesi

Kurulumunda bir takım anlaşmazlıklar meydana gelmiştir. Bu anlaşmazlıkların başında ise iki takımın birleşmemek adına yapmış olduğu mücadeleler yer alıyor. Trabzon’da bulunan İdmanocağı ile İdmangücü takımlarının birleştirilmesi halinde daha güçlü olunacağı dil getirilmiştir. Özellikle Ulusal Lig kurulumu adına il takımlarının bir araya gelmesi gerekiyordu. Nitekim bu iki takımın büyük görüş ayrılıkları bulunuyordu. Bu sebepten dolayı mahkemelerin açılması ve olayın daha da büyümüse söz konusudur. Kulübün ilk kurulumunda bir araya gelen takımlar MartıSpor ve Karadenizgücü olmuştur. Bu birleşime de İdmanocağı katılım göstermemiştir. Birleşim sonucunda da kırmızı ve beyaz renkler üzerinden Trabzonspor Gençlik Kulübü’nün kurulması sağlanmıştır. İlk olarak kulübünde başkanlığını ise Ali Osman Ulusoy yapmıştır. Resmi işlemler sonucunda takımın ilk ismi Trabzonspor 1966 oldu. Takımın önce İkinci Lig Beyaz Grup üzerinden mücadelesi olmuştur. Ligde başarılı olmasına rağmen İdmanocağı tarafından mahkemeye gitmiş ve genel kurala girmiştir. Genel kurul üzerinden alınan karar ile isminde değişim yapıldı ve tekrar liglere giriş yapması sağlandı. Yeni isminin ise sadece Trabzonspor olmasına karar verilmiştir. Tüm görüşmeler sonucunda kulübe İdmangücü ile İdmanocağı takımları giriş yaptı. 2 Ağustos 1967 yılında yapılan bu görüşmeler sonucunda kulüp resmen kurulmuş oldu. Arkasından da İkinci Lig içerisinde yerini almıştır.

Trabzonspor Hayri Gür

Trabzonspor spor etkinlikleri adına daha çok futbol üzerinde durmuştur. Kurulumdan itibaren en çok futbol takımları üzerinde çalışma göstermiştir. İlk teknik direktörü olarak da Hayri Gür ismi bulunuyor. Hayri Gür, 1912 yılında dünyaya gelmiştir. İlk olarak Gazi Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirmiş olan Hayri Gür yabancı diller adına da kendini geliştirmiştir. Atamalar sırasında da Hayri Gür Trabzon’da görev yapmaya başladı. Önemli başarılarından birisi de askeri alanında olmuştur. Askeri tatbikat adına ödül alan Gür, Mustafa Kemal Atatürk tarafından ödüle sahip olmuştur. Futbolla ilgilenen Hayri Gür, Trabzonspor içerisinde de mücadele etmiştir. Sonrasında da antrenör ve teknik direktör olarak görev yaptı. 98 yaşına kadar yaşayan Hayri Gür, Trabzonspor adına önemli bir yere sahiptir. Öyle ki Trabzon’da bulunan ve Basketbol adına açılan spor salonlarına da isminin verilmesi söz konusudur. Maçların oynandığı Hüseyin Avni Aker Stadı adına da çalışmalara yer veren ilk kişidir. Bu spor kulübünün ilk başkanı olarak da Ali Osman Ulusoy ismini görüyoruz. Genel kurul üzerinden görüşmeler yapılmış ve Ali Osman Ulusoy’un yanına Rıfat Dedeoğlu’da getirilmiştir.

Trabzonspor Başkanları

Spor sezonları adına başkan değişimleri meydana geliyor. Kulübünde kurulumdan bu yana önemli isimler ile çalışmaları bulunuyor. Bu başkanlar listesi içerisinde ilk sırayı Ali Osman Ulusoy almaktadır. 1927 yılında dünyaya gelen Ulusoy 1967 – 1968 sezonu içerisinde başkanlık görevine getirilmiştir. İlk başkan ve kurucu olma özelliğine de sahiptir. Başkanın ölüm tarihi ise 2 Ekim 2014 eklinde kayıtlarda yer alıyor. Arkasından ise Rıfat Dedeoğlu ismini göreceksiniz. Kariyerinde ki en önemli başarısı ise Türkiye Kupası olmaktadır. 1968 – 69 sezonu içerisinde Ali Osman Ulusoy ile ilk kurucu olmuştur. 1970 – 71 sezonunda da başkanlık görevlerine yer vermiştir. Vefatı ise 6 Kasım 2004 ylında meydana gelmiştir. Türk devlet adamı olarak bilinen Suat Oyman’da başkanlık görevini üstlenmiştir. Görevini 1971 – 71 sezonu içerisinde ele almıştır. Suat Oyman’dan sonrada sırasıyla Salih Erdem, Şamil Ekinci, Celal Ataman, Mustafa Günaydın, M. Ali Yılmaz, Mazhar Afacan, M. Ali Yılmaz gibi isimler yer almıştır. Burada başarıları ile de dikkat çeken başkanlara yer verecek olursak;

  • Sadri Şener; 21 Ağustos 1951 yılında dünyaya gelen Sadri Şener Trabzon doğumludur. İlk olarak 1992 – 1994 yıllarından başkanlık görevlerini üstlenmiştir. Arkasından da iki kez 2008 – 2013 yılları içerisinde görev yapmıştır. Pek çok başarıya da imza atan başkanlar birisidir. 2 kere Türkiye Kupası alınmıştır. 1 kez de Başbakanlık Kupası üzerinden başarısı bulunuyor. Bir adette Türkiye Süper Kupası, Şener döneminde alınmıştır.
  • Faruk Nafız Özak; Trabzon’da dünyaya gelen Özak, 19 nİSAN 1946 doğumludur. Politikacı olarak bilinen Özak, 2009 ile 2011 yıllarında bakanlık görevlerine yer vermiştir. Trabzonspor adına da forma giymiş ve Yılın Sporcusu olarak seçilmiştir.
  • Nuri Albayrak; 1959 yılında Trabzon’da doğan Albayrak; 18 Aralık 2005 tarihinde başkan olarak seçilmiştir.
  • İbrahim Hacıosmanoğlu; Trabzon’da doğan diğer bir başkan ise Hacıosmanoğlu olmaktadır. 21 Şubat 1966 yılında dünyaya gelmiştir. Kulübün 15. başkanı olarak 2013 yılında göreve başladı. 2015 yılında da seçimlere katılmıştır. Nitekim bu oylamalarda görevi üstlenen Muharrem Usta olmuştur.
  • Muharrem Usta; 1965 doğumlu olan Muharrem Usta 16. başkan olarak seçilmiştir. 6 Aralık 2015 yılında yapılan oylamalar sonucunda Trabzonspor Kulübü adına çalışmalarına başlamıştır.

 

Trabzonspor Arması ve Renkleri

Takımların birleşmesi adına bir takım mücadeleler veren Trabzonspor Kulübü ile olarak kırmızı ve beyaz renklerine sahip olmuştur. 1966 yılında bu renklere yer verilmesine rağmen devamında ismi gibi renklerinde değişime uğraması söz konusudur. Bu değişimin sebebi ise İdmanocağı ile İdmangücü takımlarının birleşmesidir. Bu birleşme sonucunda da takımın yeni rekleri olarak bordo ve maviye karar verilmiştir. Hamsinin gözünün bordoya benzemesinden dolayı bu rengin seçildiği biliniyor. Balığın teni ise mavi rengine benzediği için bordonun yanına mavide eklenmiştir. Alternatif rengi ise turuncu olarak biliniyordu. Nitekim 2010 yılından sonra bu rengin de değişimi yapılmıştır. Yine hamsiden yola çıkılarak gri rengine karar verilmiştir. Takımın logosu içerisinde ‘TS’ harflerine yer veriliyor. Kuruluş yılı olarak da 1967 rakamlarının arma içerisinde yeri bulunmaktadır. 6 şampiyonluk adına da bir adet yıldız figürüne sahiptir. Armanın tescillendiği tarih ise 16 Mayıs 2003 olmaktadır.

Trabzonspor Futbol

Futbol takımı olarak ilk ligi İkinci Lig Beyaz Grup şeklinde yerini alıyor. Ligler içerisinde yeteri kadar başarılı elde etmemiştir. 4. ya da 8. olduğu maçlarda bulunutor. 1971 – 72 yıllarında ise Kırmızı Grup içerisinde top koşturmuştur. Nitekim bu lig sonrasında olan Türkiye 1. Futbol Ligi adına adım atlayamamıştır. Ligden Türkiye 1. Futbol Ligine yükselmesi ise 1973 – 1974 sezonunda olmuştur. Bu sezonlar içerisinde efsane futbolcularından Necmi Perekli, Cemil Usta ve Şenol Güneş takım içerisinde yerini almıştır. 1975 – 76 yıllarında ise puanlarından dolayı şampiyonluğa uzanmıştır. Türkiye 1. Futbol ligi şampiyonu olan Trabzonspor, bu şampiyonluğu kazanan ilk Anadolu takımı olarak da biliniyor. Bu zaman zarfın 6 kez de lig şampiyonu olarak adından söz ettirmiştir. Aynı dönem de 3 kere de Türkiye Kupası almıştır. Aynı zamanda da 6 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası ile taçlandırılmıştır. 3 kez de Başbakanlık Kupası alarak adını duyurmuştur. Kıbrıs Barış Kupasına da yer verilmiştir. 1984 dönemi içerisinde yeni kadro çalışmaları yapılmıştır. Özellikle 1990’lı yıllar içerisinde büyük başarılara sahip olduğunu görmekteyiz. Bunlar arasında 1992 yılında ve 1995’de elde ettiği Türkiye Kupası dikkat çekiyor. 1995 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı Kupasına da sahip olmuştur. Aynı zamanda bu sezonlarda Başbakanlık Kupası’da almıştır. 1993 – 94 sezonu ile de takımın çalışmalarını Şenol Güneş yürütmüştür. Özellikle oyuncu transferleri bu dönemlerde fazla olmuştur. Bir takım kupalar alınmış olsa da yeni kadroya dahil edilen oyunculardan istenilen performans alınamamıştır.

Trabzonspor Efsane Futbolcular

Kulübün daha fazla futbol adına çalışmaları olduğu için transferleride bu konuda fazla olmuştur. Futbol maçları adına efsane olan birkaç futbolcusu bulunuyor. İlk olarak İdmanocağı içerisinde sonra da Trabzonspor adına mücadele eden Ahmet Suat Özyazıcı dikkat çekiyor. Lakabı ‘Efsane Hoca’ olarak belirlenmiştir. İlk olarak futbolcu olsa da devamında da antrenör ve teknik direktör olmuştur. Diğer bir önemli futbolcusu ise Şenol Güneş olmaktadır. 15 yıl boyunca takım içerisinde kaleci olarak adından söz ettirmiştir. Şenaol Güneş zamanında takımın elde ettiği büyük başarılar da bulunuyor. 6 kez lig şampiyonluğu adına başarısı yer almıştır. Türkiye Kupası adına da 5 kez başarı elde edilmiştir. 4 Başbakanlık ile 7 Cumhurbaşkanlığı kupasına sahip olunmuştur. 34 kez de Milli Takım içerisinde yer almıştır. Fırtına Ali Kemal ise Trabzonspor adına ünlü futbolcular arasında yer alıyor. İlk olarak futbolcu kimliği ile maçlarda yer alan Ali Kemal, sonrasında da Trabzonspor adına çalışmalarına devam etmiştir. Teknik Direktör ve antrenörlük adına çalışmaları bulunuyor. Özkan Sümer de Trabzon’da dünyaya gelen diğer bir futbolcusudur. 1976 – 1977 yılı içinde de 18 gole yer verdiği için gol kralı olan Necmi Perekli ‘de önemli futbolcular arasındadır. Hami Mandıralı ise Türkiye 1. futbol liginde göstermiş olduğu mücadele sayesinde adından söz ettirmiştir. 217 golü ile Trabzonspor takımı adına isim yapmış futbolcular arasındadır. Shota Arveladze’ de takım için yapılmış olan önemli transferlerden birisidir.

Hüseyin Avni Aker Stadı

Stad ilk olarak 19.800 kapasitesi ile ziyaretçilerini karşılamıştır. Trabzon ili içerisinde yer alan Hüseyin Avni Aker Stadı kapasite konusunda çalışmalara da yer vermiştir. 21.260 olarak sonradan kapasite konusunda genişletmeler yapılmıştır. İlk olarak 1951 yılında inşatına başlandığını göreceksiniz. Bu yıllar içerisinde sadece 2.400 kişilik olduğu biliniyor. Sonrasında da pek çok yapılanma ve onarım işlemleri olmuştur. 2008 yılında da stadın üstü açılmış ve çalışmalarında ileriye gidilmiştir. UEFA şartlarına da uygun olarak tasarlanmıştır. Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Asbaşkanı olan Hüseyin Avni Aker aynı zamanda Trabzon’da ki ilk bedeni eğitimi hocasıdır. Bu unvanlarından dolayı da stada ismi verilmiştir. İsim tekliflerinin ise Hayri Gür tarafından yapılması söz konusudur.

Trabzonspor Tesisleri

Sporcuların çalışma gösterdiği tesis olarak Mehmet Ali Yılmaz alanı ele alınmıştır. Burada dinlenmenin yanı sıra organik tarım gibi faaliyetlerinde yürütülmesi söz konusudur. Diğer bir tesesi olarak da Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi yer alıyor. İlk olarak Haluk Ulusoy Tesisleri olarak anılmıştır. TFF tarafından yapılan bu tesis 3013 yılınfda vefat eden ünlü teknik direktör Kadir Özcan’ın adını almıştır. 19 Mayıs Spor Salonu içerisinde de lise takımlarının ya da hetbol branşı adına çalışmaların yer alması sağlanıyor. Pelitli Spor Salonu olarak da anılan Hayri Gür Spor Salonu 7.500 kişiliktir. Özellikle basketbol maçları adına bu salondan faydalanılmaktadır.